Козаки Холодноярської республіки


© етно-фотограф Анна Сенік
Моделі: Олександр Лісниченко та Прокопенко Володимир – члени Військово-історичного клубу “Пластун”

Cвітлини розділу проекту «Воїн» присвяченого Холодноярським повстанцям – одного із наймасштабніших історичних і чи не єдиного із військово-історичних фотопроектів в Україні. «Воїн» створений зусиллями молодих митців, реконструкторів, істориків і військових. У ньому ми розказуємо і показуємо як виглядали люди, що на протязі всієї нашої історії захищали Вітчизну: воїни Київської Русі, лицарі Середньовіччя, Запорізькі козаки, бійці УПА, армії УНР, УГА, Січові Стрільці – від давніх віків і до сьогоденної війни з Росією. Проект відзнятий за сприяння Міністерства оборони України з метою патріотичного виховання молоді, її національної свідомості й поваги до власної історії, а також наочного ілюстрування історії військових формувань в Україні.
Після низки військових та політичних поразок Україну було знову розділено між кількома державами. Проте боротьба продовжувалася. У 1919 на підконтрольній радянській владі території була створена Холодноярська республіка з власними військовими підрозділами, що на налічували до 15 тисяч бійців. Згідно з українськими військовими традиціями бійці підрозділів називали себе козаками. Не маючи уніфікованого однострою, холодноярці використовували одяг царської армії та кубанських козаків з українськими відзнаками та в основному застосовували тактику партизанської боротьби.
Військова традиція і славна пам’ять цієї військової на пів-підпільної формації і досі лишаються натхненним прикладом для сучасних захисників України.